Choć jesienna aura sprzyja leżeniu pod kocem z gorącym kubkiem herbaty czy kakao, wcale nie oznacza to, że należy zrezygnować z aktywności. Koniec upalnych dni to doskonały moment na to, aby znaleźć taki sport, który sprawia nam przyjemność. W naszym artykule podpowiemy, jakie aktywności warto uprawiać jesienią, by cieszyć się zdrowiem i dobrą kondycją niezależnie od tego, czy preferujesz spacery w parku, poranny jogging czy jazdę na rowerze. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie!

Jesienny spacer w pobliskim parku

Jesienne spacery to podstawowa forma aktywności, którą może wykonywać każdy. Wystarczy wybrać się do pobliskiego parku, czy lasu, by podziwiać zmieniającą się przyrodę, kolorowe liście lub nakarmić wiewiórki. Taki spacer nie tylko relaksuje, ale również jest świetnym sposobem na spędzenie aktywnego czasu, który pozytywnie wpływa na kondycję i zdrowie.

Rowerowa wycieczka

Chłodniejsze dni sprawiają, że nie męczymy się tak szybko jak latem, dlatego warto ubrać się w wiatroodporną odzież i kask, a następnie ruszyć na wycieczkę wzdłuż pobliskiej trasy rowerowej, odkrywając nowe miejsca i ciesząc się aktywnością na świeżym powietrzu.

Jogging w chłodniejsze dni

Bieganie jesienią jest zdecydowanie bardziej przyjemne niż latem. Chłodniejsze powietrze i mniej palące słońce sprawiają, że bieganie staje się mniej męczące. Dzięki temu większą uwagę skupiamy również na technice oddychania, czy przyrodzie po drodze. Wystarczy ubrać się warstwowo, by nie zmarznąć ani nie przegrzać organizmu.

Angażujący mięśnie nordic walking

Nordic Walking to popularna forma aktywności wśród seniorów, ale nie tylko! Jest ona polecana również młodszym osobom. Marsz jest wzbogacony o odpychanie się specjalnymi kijkami od podłoża. Dzięki temu w jego trakcie angażowana jest zarówno dolna, jak i górna część ciała. Nordic walking niesie za sobą szereg korzyści:

  • jest bezpieczny dla stawów,
  • zapobiega wielu chorobom, takim jak otyłość czy osteoporoza,
  • jest zdrowy dla serca i stawów, 
  • podczas 1 h treningu możliwe jest spalenie nawet do 400 kcal,
  • angażuje ok. 90% mięśni całego ciała,
  • poprawia kondycję.

W trakcie tej aktywności organizm produkuje endorfiny, które w znaczny sposób odprężają i poprawiają samopoczucie.

Trening w STF - Studiu Treningu Funkcjonalnego

Trening siłowy, funkcjonalny, a może prozdrowotny? Umów się na bezpłatną konsultację i poznaj bliżej trenerów personalnych z STF. Do Twojej dyspozycji mamy sale treningowe w Bydgoszczy oraz w Tryszczynie. Możesz dojechać do nas autobusem lub… rowerem!