Trening funkcjonalny polega na wzmacnianiu mięśni i poprawie sprawności ciała. Ćwiczenia te szczególnie mają oddziaływać na codzienne czynności, takie jak: chodzenie, noszenie przedmiotów, wstawanie i wiele innych. Jednak jak każdy trening, wymaga specjalnego przygotowania i kontroli nad wykonywanymi zadaniami. Jakie są najczęściej popełniane błędy podczas treningu funkcjonalnego?
Błędem jest stosowanie gotowych programów treningowych, które nie są dostosowane do indywidualnych potrzeb, poziomu zaawansowania czy też celu ćwiczeń. To powoduje nie tylko brak postępów z treningów, ale również może doprowadzić do kontuzji.
Dlaczego ćwiczenia z trenerem personalnym? Trenerzy oceniają cele, predyspozycje, kondycję fizyczna oraz ograniczenia zdrowotne. Na tej podstawie tworzą plan treningu, który będzie jednocześnie bezpieczny i efektywny.
Często z powodu braku odpowiedniej wiedzy lub też pośpiechu pomija się kwestie wykonywania technicznie poprawnie ćwiczeń. Z tego powodu często dochodzi do przeciążenia lub nawet urazów.
Jak może pomóc trener personalny? Podczas całego treningu trener czuwa nad wykonywanymi ćwiczeniami i koryguje błędy. Pozwala to nauczyć się poprawnych wzorców ruchowych.
Chcąc uzyskać szybkie efekty w treningu funkcjonalnym, niektórzy decydują się na zbyt intensywne treningi, zanim ich ciało będzie na to gotowe. Początkowo może to doprowadzić do przeciążenia mięśni i stawów, a w efekcie do kontuzji.
Co zrobi trener personalny? Zadba przede wszystkim o dostosowanie rodzaju ćwiczeń, ich intensywności, regularności, ale też obciążenia. Stopniowo będzie je zwiększał w bezpieczny sposób.
Zbyt intensywne ćwiczenie często nie zakłada robienia przerw i odpoczynku. Niektórzy ćwicząc samodzielnie nie dają sobie czasu na regenerację. Prowadzi to wówczas do zmęczenia, czy spadku wydolności.
Co na to trener personalny? Przygotowuje plan treningowy tak, aby uwzględnić w nim przerwy i dni na regenerację. Doradza także jak dbać o ciało poza treningiem, np. poprzez dietę czy techniki relaksacyjne.
Wiele osób próbujących samodzielnie ćwiczyć nie trzyma się planu i harmonogramu. Brak regularności prowadzi do mniejszych postępów oraz obniżenia motywacji.
Jak pomaga trener personalny? Przede wszystkim planuje treningi, na których należy się pojawić. Pilnuje również dyscypliny, co znacznie ułatwia dążenie do określonych celów. Zadaniem trenera jest motywowanie, wspieranie i monitorowanie rozwoju.