Trening funkcjonalny to rodzaj intensywnych ćwiczeń, które skupiają się na wszechstronnym wzmocnieniu mięśni bez rozbudowywania masy mięśniowej. W trakcie takiego treningu, odwzorowuje się ruchy, które wykonujemy na co dzień w naszych zwykłych czynnościach, jednak wykonywane są one w szybszym tempie i powtarzane wielokrotnie. Sprawdź, na czym polega i kiedy warto go wybrać!
Trening funkcjonalny różni się od tradycyjnych ćwiczeń na siłowni poprzez skupienie się na imitowaniu ruchów, które wykonujemy w życiu codziennym. Dzięki takim treningom poszczególne grupy mięśniowe pracują wraz ze sobą, jednocześnie rozwijając naszą koordynację i gibkość. Trening funkcjonalny składa się z różnych ćwiczeń, które naśladują czynności takie jak wstawanie z łóżka, sięganie po przedmioty, takie jak mikser na najwyższej półce w kuchni, podnoszenie i unoszenie przedmiotów, oraz wskakiwanie na schody - czyli ruchy, które najczęściej wykonujemy w ciągu dnia.
Trening funkcjonalny pozornie wydaje się łatwy, ale w rzeczywistości wymaga narzucenia sobie dość szybkiego tempa, aby osiągnąć pożądane efekty. Zaleca się ćwiczenia w seriach trwających 45 lub 90 sekund. Każda seria składa się z jednego ćwiczenia, które powtarzamy jak najszybciej, a następnie przechodzimy od razu do kolejnej serii.
Warto podkreślić, że taka forma treningu ma istotną zaletę, polegającą na wzmacnianiu często zaniedbywanych mięśni głębokich. Te mięśnie odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu prawidłowej postawy i zapobieganiu bólom kręgosłupa. Stanowi to szczególnie istotny aspekt dla osób, które prowadzą głównie siedzący tryb życia. W ich przypadku, słabe mięśnie brzucha mogą powodować częste bóle, zwłaszcza w dolnej części kręgosłupa.
W przypadku treningu funkcjonalnego, warto oddać się w ręce specjalistów. STF to studio treningu, w którym każdy podopieczny zostanie otoczony opieką przez profesjonalistów, którzy na treningu funkcjonalnym znają się jak nikt inny.