Rolowanie, czyli masaż na wałku piankowym jest coraz częściej stosowanym dodatkiem do treningów u sportowców, czy osób ćwiczących na siłowni, ale nie tylko – masaż jest stosowany również przez osoby, które prowadzą siedzący tryb życia. Włączenie rolowania do codziennej rutyny do doskonały sposób na rozluźnienie mięśni, przyspieszenie regeneracji po intensywnym wysiłku, a także na polepszenie ogólnego samopoczucia. Poznaj główne powody, dla których warto uzupełnić trening o rolowanie.

Na czym polega rolowanie?

Masaż na wałku piankowym polega na ślizganiu się w górę i dół. Ma on na celu rozmasowywanie powięzi, czyli sieci tkanek, która wpływa na funkcjonalność naszego ciała. Wystarczy zaopatrzyć się w wałek piankowy o odpowiedniej twardości dostosowanej do naszych potrzeb. Rolowanie to proces, dlatego należy wykonywać je powoli i dokładnie, szczególnie skupiając się na miejscach, które są najbardziej napięte lub bolesne. Na początku rolowanie może boleć, lecz nie należy się tym zrażać. Z czasem rolowanie zacznie nam przynosić ulgę i sprawiać więcej przyjemności, a mniej bólu. Świetnie sprawdza się podczas treningu prozdrowotnego.


Dlaczego warto się rolować?

Regularne rolowanie przyczynia się do poprawy elastyczności mięśni, a także zakresów ruchomości stawów. Twoje ciało zyska większą mobilność, a to z kolei zaczniesz odczuwać podczas treningów personalnych

Masaż na wałku piankowym zwiększa przepływ krwi, przyspieszając proces regeneracji mięśni po wysiłku. Dzięki rolowaniu redukujesz tzw. zakwasy.

Regularne rolowanie jest w pełni bezpieczne i może również zapobiec przyszłym kontuzjom. Rolowanie zwiększa elastyczność mięśni, a jak dobrze wiemy – im mniej spięte mięśnie, tym mniejsze ryzyko urazów, czy naciągnięć. Nie bez powodu powtarzamy, że kluczem do bezpiecznych treningów jest regeneracja po wysiłku fizycznym. 


Rolowanie a samopoczucie 

Wielogodzinna praca przed komputerem w jednej pozycji, stres czy systematyczna aktywność fizyczna może przyczynić się do napięcia i bólu mięśni. Rolowanie przynosi ulgę, rozluźniając nie tylko nasze ciało, ale również umysł.