Każdy z tych treningów ma swoje mocne zalety i może przynieść świetne efekty, ale ma różny wpływ na ciało. Mowa o treningu siłowym oraz treningu wytrzymałościowym. Co wybrać, jeżeli chcesz zwiększyć swoją siłę i budować masę mięśniową? Który z tych treningów pomoże ci poprawić ogólną kondycję, wytrzymałość oraz wydolność organizmu? Przyjrzyjmy się obu tym formom aktywności fizycznej, abyś mógł/a zdecydować, który z nich będzie najlepiej odpowiadał Twoim celom.
Trening siłowy nadal kojarzy się niektórym osobom z podnoszeniem ogromnych ciężarów i budowaniem imponującej muskulatury. W rzeczywistości trening siłowy sprawdzi się u osób w każdym wieku, niezależnie od ich wytrzymałości fizycznej.
W przypadku młodych osób trening siłowy może być kluczowy dla zbudowania siły, a także wytrzymałości, która jest ważna nie tylko w przypadku uprawiania sportu, ale także zwykłych codziennych aktywności.
U osób w średnim wieku trening siłowy wzmacnia kondycję fizyczną, a także zapobiega utracie mięśni.
Dla starszych osób trening siłowy również może być świetnym narzędziem do zwiększenia stabilności, co z kolei może przyczynić się do zapobiegania upadkom, które są jedną z częstszych przyczyn urazów.
Trening siłowy wspomaga także regenerację po intensywnym wysiłku, np. wytrzymałościowym. Im więcej mięśni, tym szybciej organizm radzi sobie ze skutkami zmęczenia.
Treningi wytrzymałościowe, czyli o wysokiej intensywności mają na celu zwiększenie wytrzymałości mięśniowej oraz poprawę ogólnej kondycji. Zazwyczaj sięgają po nie sportowcy, którzy przygotowują się do udziału w zawodach sportowych, np. w maratonie czy triathlonie.
Oczywiście, warto łączyć trening siłowy z treningiem wytrzymałościowym. Jednak należy pamiętać o tym, że dla uzyskania najlepszych efektów nie należy łączyć obu typów treningu podczas jednej jednostki treningowej.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, jak trenować, by osiągnąć swój wymarzony cel, umów się na konsultację w naszym studiu treningowym.